ارز دیجیتال اتریوم

$
ETH/USD Ethereum
24h High:
24h Low:
24h Open:

اتریوم (ETH)

در سنین نوجوانی که بسیاری از ما به دنبال تفریح و لذت بردن بردیم، افراد اندکی با سخت کوشی و تلاش فراوان، آینده خود و بسیاری از مردم جهان را بهبود بخشیدند. یکی از این افراد، ویتالیک بوترین، سازنده بزرگ ترین پروژه آلت کوینی بازار ارز دیجیتال به نام اتریوم (Ethereum) بود. ویتالیک که در سال 2013 (موقع ساخت اتریوم)، تنها 19 سال سن داشت، توانست نام خود را در تاریخ ثبت کند و به عنوان یکی از 100 فرد تاثیر گذار قرن شناخته شود. 

در این مقاله قصد داریم تا با این پروژه بزرگ و تاثیرگذار (اتریوم) و خالق آن بیشتر آشنا شویم. موضوعاتی که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت عبارت اند از:

 

 1. اتریوم چیست؟
 2. اتریوم چگونه به وجود آمد؟
 3. سازنده اتریوم (ویتالیک بوترین)
 4. ارز دیجیتال ETH
 5. توکن GAS
 6. ارتباط با DeFi
 7. ارتباط با NFT ها (توکن های غیرمثلی)
 8. توکن های ERC-20
 9. مقایسه اتریوم (ETH) با بیت کوین (BTC)
 10. خرید اتریوم چگونه است؟
 11. کیف پول ها (Wallets)
 12. آینده ارز دیجیتال ETH 

اتریوم چیست؟

پس از آنکه بیت کوین خود را به عنوان اولین ارز دیجیتال معرفی کرد، بسیاری از فعالان حوزه تکنولوژی به فکر راه اندازی شبکه های بلاکچینی غیرمتمرکز افتادند. مسئله شفافیت بیت کوین این افراد را بر آن داشت که شبکه ای کارآمد و مفید درست کنند که با استفاده از آن بتوان امور مالی را به روشی سریع تر، ایمن تر، ارزان تر، بی دردسر، شبانه روزی و… انجام داد. یکی از این افراد، ویتالیک بوترین بود. کسی که اولین رقیب جدی بیت کوین یعنی اتریوم را ساخت و توسعه داد. این رقیب جدی که حدودا نصف بیت کوین قدمت دارد، در مدت زمان بسیار کمی توانست خود را به رتبه دوم بازار برساند و این جایگاه را حفظ کند.

 

whats-ethereum

 

پیش از این، ارز دیجیتال ریپل (XRP) به عنوان یکی از قدیمی های بازار کریپتوکارنسی در این جایگاه قرار داشت. ظهور اتریوم باعث شد تا ریپل و سایر آلت کوین ها، رقیبی قدرتمند را در برابر خود ببینند. حتی خود بیت کوین هم که تا کنون رتبه اول بازار را در اختیار داشته است، امکان از دست دادن جایگاه خود را دارد! این سخنی است که بسیاری از تحلیلگران بازار، به ویژه طرفداران اتریوم درباره آینده این ارز دیجیتال می گویند. 

رقبای Ethereum

در یک تعریف کلی، اتریوم یک شبکه بلاکچینی غیرمتمرکز است که امکان انجام فعالیت های مالی به صورت بدون واسطه را به ما می دهد. حفظ واسطه ها در این شبکه موجب افزایش امنیت، افزایش سرعت، کاهش هزینه و صرفه جویی در زمان می شود. علاوه بر این، با انجام مستقیم تراکنش ها، انجام امور مالی ما بسیار ساده تر می شود. البته در کنار تمامی این امکانات، مشکلاتی هم وجود دارد. مشکلاتی که باعث می شود رقبای اتریوم دندان خود را برای تصرف جایگاه نخست بازار آلت کوین ها تیز کنند. رقبایی مثل کاردانو (Cardano)، سولانا (Solana)، نئو (NEO)، ایاس (EOS)، ترون (TRX) و… که کارکردهایی مشابه اتریوم دارند.

در بین موارد نام برده شده، کاردانو نزدیک ترین تعقیب کننده اتریوم است. این ارز دیجیتال با جهشی خیره کننده توانست پس از مدت ها جایگاه ارز دیجیتال بایننس کوین (BNB) را تصرف کند. اکنون که با اتریوم آشنا شدید، بد نیست که گریزی به نحوه پیدایش آن داشته باشیم. با دانستن این موضوع، دلیل پیدایش سایر ارزهای دیجیتال (آلت کوین ها) هم مشخص می شود. 

 

پیدایش آلت کوین ها و اتریوم

اگر مقاله معرفی بیت کوین را خوانده باشید، با ایرادات شبکه آن آشنا هستید. این ایرادات باعث شدند تا ارزهای دیجیتال و شبکه های بلاکچینی جدید ظهور کنند. این شبکه ها قصد داشتند که با رفع مشکلات بیت کوین، امکانات بهتری را ارائه دهند. به خاطر خاصیت جایگزینی که در ارزهای دیجیتال جدید وجود داشت، آن ها را آلت کوین نامیدند. آلت کوین مخفف عبارت آلترناتیو کوین (Alternative Coin) یا سکه جایگزین است. از اولین آلت کوین هایی که هنوز هم نام آن ها بر سر زبان ها جاری است، می توان به لایت کوین (LTC) و ریپل (XRP) اشاره کرد. لایت کوین در سال 2011 و ریپل در سال 2012-2013 عرضه شدند.

در سال 2013 و پس از اینکه قیمت بیت کوین توانست به 1000 دلار برسد، ارزهای دیجیتال دیگری هم به وجود آمدند که مونرو (XMR)، استلار (XLM) و تتر (USDT) نمونه ای از آن ها هستند. کمی بعد، اتریوم با ارائه امکاناتی بهتر و کامل تر از سایرین، توانست خود را به خوبی مطرح کند. به همین منظور، آن را ملکه ارز دیجیتال نامیدند. این پروژه سرانجام در سال 2015 ارز دیجیتال اختصاصی خود به نام اتر را راه اندازی کرد. اتر با نماد ETH نشان داده می شود و در بین مردم به اتریوم معروف است. 

 

هارد فورک اتریوم کلاسیک

تقریبا یک سال پس از ظهور اتریوم، این شبکه با مشکلی جدی مواجه شد. طی یک حمله هکری (DAO) اتریوم ضرری 150 میلیون دلاری را متحمل شد. برای جبران این ضرر قرار شد که بازیابی در شبکه انجام شود که عده ای با آن مخالف بودند. مخالفت این افراد باعث ایجاد دو دستگی در شبکه اتریوم شد. به همین منظور یک هارد فورک روی شبکه انجام شد که نسخه ای جدید از آن را به ارمغان آورد. نسخه قدیمی اتریوم کلاسیک نام گرفت و نسخه جدید با همان نام اتریوم شروع به فعالیت کرد. این عامل باعث شد تا طرفداران نسخه جدید چند برابر نسخه کلاسیک شود. بسیاری از توسعه دهندگان و فعالان شبکه کلاسیک به نسخه جدید آمدند. البته در نسخه جدید امکانات بهتری هم ارائه می شد و انتخاب آن معقول تر بود. 

البته هارد فورک لزوما منجر به پیدایش کوین جدید نمی شود. اما در این مورد کوین جدیدی هم به وجود آمد که ETC نام گرفت. این نماد متعلق به ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک است. هارد فورک های دیگری هم در این شبکه اتفاق افتاد که طی آن ها کوین جدیدی به وجود نیامد. در شبکه های بلاکچینی دیگر مانند بیت کوین هم این اتفاق بارها رخ داده است. بعضی از این هارد فورک ها با ظهور کوین های جدید همراه بوده اند. با مطالعه مقاله معرفی بیت کوین با برخی از این هارد فورک ها آشنا می شوید.

 

توکن GAS

گس (GAS) یکی از اجزای کاربردی و مهم شبکه اتریوم است. کارمزد تراکنش های اتریوم توسط این توکن تعیین می شود. میزان سختی تایید یک تراکنش در شبکه اتریوم بسته به شلوغی شبکه متفاوت است. ممکن است این فرآیند چند دقیقه یا حتی چند ساعت زمان ببرد. در این شرایط گس می تواند به ما کمک کند که یک تراکنش را سریع تر انجام بدهیم. گس در شبکه اتریوم میزان متغیری دارد و فعالان شبکه می توانند برای آن بهای دلخواهی پرداخت کنند. با این حال هر چقدر که بهای پرداختی برای گس بالاتر باشد انجام فعالیت در شبکه سریع تر است. این فعالیت می تواند انجام یک تراکنش یا اجرای یک قرارداد هوشمند باشد. از آن جایی که ماینرها برای تایید تراکنش کارمزدهای بالاتر را انتخاب می کنند، گس بیشتر در اولویت است.

 

ethereum-gas

 

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

یکی از اجزای اصلی شبکه اتریوم DeFi می باشد. حوزه DeFi مربوط به امور مالی غیرمتمرکز است که ابعاد گسترده ای دارد. حجم بالایی از فعالیت های DeFi در شبکه اتریوم انجام می شود. صرافی های غیرمتمرکز (DEX)، پلتفرم های وام دهی (Lending) و… از این قبیل هستند. به طور مثال، یونی سواپ (UniSwap) یک صرافی غیرمتمرکز روی شبکه اتریوم است. این صرافی به دلیل انجام غیرمتمرکز امور مالی، در دسته DeFi قرار می گیرد. بالاترین ارزش بازار دیفای در حال حاضر در اختیار توکن یونی سواپ (UNI) است. از پلتفرم های وام دهی هم می توان به Aave اشاره کرد که ابتدا با نام Lend فعالیت خود را انجام می داد. در این شبکه امکان وام گیری و وام دهی غیرمتمرکز برای فعالان وجود دارد.

کاربرهای دیفای به همینجا ختم نمی شود. این حوزه در شبکه های بلاکچینی دیگر هم در حال گسترش است. با این حال گسترده ترین سهم آن در حال حاضر در اختیار اتریوم قرار دارد. گسترش دیفای به نفع تمامی مردم جهان است و با این اتفاق امور مالی بسیار ساده تر می شوند. 

 

توکن های غیرمثلی (NFT)

توکن های غیرمثلی یا NFT ماهیتی مشابه اثر انگشت انسان دارند. این توکن ها کاملا منحصر بفرد بوده و همواره دارای تفاوت هایی می باشند. از NFT می توان برای انتقال هوشمند مالکیت از فردی به فرد دیگر استفاده کرد. بازی های در این زمینه به وجود آمده اند که اکسی اینفینیتی معروف ترین آن ها می باشد. این بازی دارای توکنی به نام AXS است که در مدتی کوتاه رشد بی نظیری را تجربه کرد. این توکن هم مانند بسیاری از توکن ها تابع قوانین ERC-20 شبکه اتریوم است. برای اینکه این مفهوم را بهتر درک کنید، گریزی به توکن های ERC-20 خواهیم داشت.

 

NFT

توکن های اتریومی (ERC-20)

توکن های اتریومی یا ERC-20 بخشی گسترده از شبکه اتریوم هستند. در شبکه اتریوم چند هزار توکن مختلف وجود دارد. این توکن ها مطابق قوانین ERC-20، فعالیت های مشخصی را در شبکه اتریوم انجام می دهند. هر کدام از آن ها با توجه به وظیفه تعیین شده و حوزه فعالیت شان، عملکرد متفاوتی دارند. با ارزش ترین توکن اتریومی در حال حاضر UNI می باشد. توکن UNI متعلق به صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ است و در بین توکن های ERC-20 بیشترین ارزش بازار را دارد. این توکن در حوزه دیفای هم عملکرد درخشانی داشته و بعد از ترا (LUNA) در رتبه دوم قرار دارد.

البته قوانین شبکه اتریوم به ERC-20 محدود نمی شود و قوانین تکمیلی هم در این شبکه وجود دارد. از ویژگی های دیگر ERC-20، فراهم کردن فضایی برای انتقال دارایی های دیجیتال است. با استفاده از شبکه ERC-20 می توان توکن های اتریومی را به کیف پول های مختلف انتقال داد.

 

مقایسه اتریوم با بیت کوین

شاید مهم ترین بخش مقاله برای بسیاری از شما، بخش مقایسه با بیت کوین باشد. این مورد می تواند دغدغه بسیاری از سرمایه گذاران بازار کریپتوکارنسی باشد. چرا که بیت کوین و اتریوم دو قطب بزرگ بازار هستند و سرمایه گذاران می خواهند از بین آن ها گزینه بهتر را انتخاب کنند. با این حال یک سرمایه گذار حرفه ای می تواند هر دو این ارزها را در سبد خود داشته باشد. پس از اینکه بین این دو شبکه و ارز دیجیتال آن ها مقایسه ای انجام دهیم، متوجه اهمیت هر دو آن ها خواهید شد.

در مقایسه شبکه ای بین بیت کوین و اتریوم، می توان به بالاتر بودن سرعت شبکه اتریوم پی برد. بالا بودن سرعت پردازش شبکه، مسبب تایید تراکنش های بیشتر در ثانیه می شود. با این حال با توجه به شلوغی شبکه، در برخی مواقع میزان کارمزد شبکه اتریوم بسیار بالا می رود. با این حال انتظار می رود که در حالت عادی و شرایط مشابه، کارمزد شبکه اتریوم پایین تر از بیت کوین باشد. اما از نظر میزان غیرمتمرکز بودن، کفه ترازو به سمت بیت کوین سنگینی می کند. با توجه به ناشناس بودن خالق بیت کوین و عدم اطلاع از وضعیت او، بیت کوین یک پروژه کاملا غیرمتمرکز است.

 

bitcoin-vs-ethereum

 

 مقایسه ETH و BTC

در مقایسه بین ارزهای دیجیتال دو شبکه اتریوم و بیت کوین، شرایط متفاوت است. ما در مقایسه شبکه ها از معیارهایی چون سرعت، امنیت و کارمزد استفاده کردیم. در مقایسه بین ارزهای دیجیتال آن ها، باید به عوامل دیگری توجه کنیم. ابزارهایی که برای این مقایسه نیاز داریم قیمت، عرضه، تقاضا، نمودار و… هستند. پس زمانی که در مورد عرضه صحبت می کنیم منظورمان ارز دیجیتال می باشد. اما هنگامی که درباره امنیت بحث می شود، شبکه بلاکچینی مد نظر است. در مقایسه قیمتی از همه نظر بیت کوین در شرایط بهتری قرار دارد. میزان تقاضای بیت کوین بیشتر است و عرضه آن هم کمتر می باشد. به همین دلیل طبیعتا قیمت آن با اتریوم تفاوت زیادی دارد. با این حال عده ای معتقد اند که در آینده میزان تقاضا برای اتریوم بیشتر خواهد شد.

 

خرید اتریوم چگونه است؟

اگر شما هم با خواندن این مقاله مجذوب اتریوم شده اید، می توانید به راحتی خرید اتریوم را انجام دهید. برای خرید اتریوم ابتدا باید در یک صرافی ثبت نام و احراز هویت کنید. انتخاب این صرافی با توجه به عواملی همچون میزان سرعت، امنیت و کارمزد، نحوه پاسخگویی و پشتیبانی، راحتی استفاده، اعتبار و… به عهده خودتان است. اکنون در سطح جهان بیش از 400 صرافی ارز دیجیتال وجود دارد که تعدادی از آن ها در ایران است. با مقایسه موارد گفته شده بین صرافی ها می توانید دست به انتخاب دقیق تری بزنید. تقریبا تمامی صرافی های ارز دیجیتال از اتریوم پشتیبانی می کنند. پس می توانید با ثبت نام در یکی از آن ها خرید اتریوم را انجام دهید. برای انجام این کار کیف پول خود را شارژ می کنید و با موجودی خود خرید اتریوم را انجام می دهید.

 

کیف پول های اتریوم (ETH wallets)

برای ارز دیجیتال ETH چندین کیف پول اختصاصی و عمومی وجود دارد. این کیف پول ها به صورت نرم افزاری و سخت افزاری قابل تهیه اند. کیف پول های سخت افزاری به دلیل نفوذ ناپذیر بودن امنیت بیشتری دارند و گزینه مناسب تری هستند. با این حال کیف پول های نرم افزاری هم به دلیل رایگان بودن می توانند مورد پسند شما واقع شوند. در این قسمت به برخی از این کیف پول ها اشاره می کنیم.

 • کیف پول مای‌سلیوم (Mycelium wallet) که فقط نسخه موبایل آن در دسترس است.
 • کیف پول اتمیک (Atomic wallet)
 • کیف پول تراست (Trust wallet)
 • کیف پول متاماسک (Meta mask)
 • کیف پول های ترزور (Trezor) و لجر (Ledger) که هر دو سخت افزاری هستند.

 

آینده اتریوم چه خواهد شد؟

در این سال ها اتریوم همواره سرآمد بازار آلت کوین ها بوده است. عده ای از تحلیلگران معتقد اند که این ارز دیجیتال در آینده جای بیت کوین را هم خواهد گرفت. با توجه به ویژگی های اتریوم و آپدیت اتریوم 2.0، این امر خیلی هم دور از تصور نیست و احتمال بروز آن وجود دارد. با این حال شبکه های دیگری هم وجود دارند که با عملکرد خوب خود به رقیبی جدی برای اتریوم تبدیل شده اند. شبکه های کاردانو (Cardano) و سولانا (Solana) دو نمونه از جدی ترین رقیب های اتریوم هستند. این شبکه ها در چند ماه اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته اند و حجم سرمایه بسیار زیادی را جذب کرده اند. تحلیلگران فاندامنتال هم به آینده این کوین ها امیدوار هستند.

با این حال همچنان هیچکدام از این پروژه ها به اندازه اتریوم مطرح نشده اند. پیشبینی می شود که در سال های آینده همه این پروژه ها بتوانند با هم رشد کنند. با این حال باید منتظر ماند و دید که کدام یک می تواند برای ما سودآور تر باشد.

 

نمودار قیمت اتریوم

ارسال دیدگاه

خبرنامه من

عضویت در خبرنامه و اطلاعیه‌ها